אל תאמיני לו...!

ראשי >סיפורים אישיים>אל תאמיני לו...!
קרן שלהבת - הפורטל המקומי - חדשות כפר סבא
 
רותם גילתה שהיא נכנסה להריון רק לאחר שנפרדה מהחבר שלה, והחליטה להפיל את התינוק. ההפלה הסתבכה והיא נותרה לבד להתמודד עם כל ההשלכות.

רותם: ''אל תהיו תמימות. אין כזה דבר ימים בטוחים, לפחות לא מבחינתי. אל תעברו את מה שאני עברתי, אל תאמיני לחבר שלך שהוא נזהר ולא תיכנסי להריון. רק את זאת שתישארי לאסוף את השברים של עצמך, גם אם הוא יהיה לצדך''.

אלפי נשים בישראל עוברות מדי שנה הפלה מלאכותית. חלקן עוברות בבית החולים שאיבה או גרידה וחלקן נוטלות כדור, אשר גורם להפלה. ההפלה עצמה מתבצעת כ-20 דקות, אולם רוב הנשים מתמודדות עם ההשלכות רק לאחר מכן.

ענת ברנר ובעלה פתחו מרכז מידע וייעוץ להריון בלתי רצוי בכפר סבא. המקום, שנפתח לפני חמש שנים, משמש מוקד למאות נערות ונשים שמגיעות אליו או מתקשרות טלפונית על מנת לקבל ייעוץ לגבי המשך או הפסקת הריונן.

ענת, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה, שעברה על בשרה הפלה מלאכותית בגיל 19 וחוותה דיכאון ואובדן באותה התקופה, החליטה להקים את העמותה ''מרכז מידע ויעוץ להריון בלתי רצוי'' ולנסות לסייע לנשים אחרות להתמודד עם המצב. המרכז ממוקם, כאמור, בכפר סבא, ופועל 24 שעות ביממה. במסגרת זו מייעצת ענת לנשים ולנערות בעיקר, בכל מה שקשור להתמודדות עם המצב. הייעוץ אנונימי וניתן גם דרך הטלפון.

ענת: ''כל ההליך מתבצע באופן דיסקרטי, כך שאף אחת לא צריכה לחשוש להגיע אלינו, גם לא נערות צעירות. אנחנו לא מעודדים נערה או אישה להפיל ואף לא לשמור על ההיריון, כל מה שאנחנו עושים זה לסייע לה להתמודד עם המצב. בנוסף, אנחנו מסייעים לנשים שעברו את ההפלה ומתמודדות לא פעם עם רגשות של אובדן, ריקנות ודיכאון''.

ענת, 49 תושבת כפר סבא, אם ל-4 ילדים, נכנסה להריון בלתי רצוי כשהייתה בת 19. ''בשל הסבל שעברתי'', מספרת ענת, ''החלטתי לסייע לנשים או נערות אחרות שעוברות את מה שאני עברתי. לקחתי את ההפלה מאוד קשה. לא היה לי קל. אנשים נוטים לחשוב שזה רק 20 דקות של הפלה, וזה עובר. אני, כמו נשים רבות, נכנסתי לדיכאון, וחשתי ריקנות לאחר ההפלה. הייתי בטוחה שאעבור את ההליך ואשוב לחיי, אבל זה לא קרה כל כך מהר. בכיתי המון והיה לי מאוד עצוב''.

זו הייתה בחירה שלך, למה בחרת להפיל?

''לא ידעתי מהן ההשלכות של ההפלה. כמו שאמרתי חשבתי שזה יעבור לי מהר. היום אני אם ויש לי 4 ילדים, אבל אני תמיד נזכרת בילד הראשון, שהיה יכול להיוולד לי. אז הייתי רק בת 19, והרעיון לגדל ילד נראה לי גדול עליי. אחרי ההפלה הרגשתי מאוד רע. אני בחרתי לשתף את אמא שלי, אבל גם כשהיא ליוותה אותי עדיין הרגשתי לבד''.

כיצד את מסייעת ומייעצת לנערות ונשים שמגיעות אלייך לעמותה?

ל''עולם לא אחליט עבורן מה לעשות. כל נערה או אישה מקבלת את ההחלטה בעצמה. אני אישית חושבת שהפתרון הוא לקיים יחסי מין רק עם אמצעי מניעה. במקרה שההיריון כבר נקלט, הפתרון לדעתי לנערות הוא ללדת ולמסור את הילד לאימוץ. לעולם לא אחליט או אדרבן מישהי לעשות זאת. לרוב מגיעות לעמותה נערות שקיימו יחסי מין ללא אמצעי מניעה. הן לא מודעות לסכנות של מחלות המין וכן לרוב מקיימות יחסי מין ללא אמצעי מניעה. אני מספרת להן על האפשרויות שעומדות בפניהן, על סוגי ההפלות וההשלכות שלהן. ניתן לקבל אצלנו בדיקת הריון חינם ובמידה והנערה או האישה בוחרת לעבור את ההליך, אנחנו תומכים בה מבחינה נפשית לאחר מכן. חשוב מאוד לא להדחיק את הרגשות האלו, נשים רבות נוטות לחוש אובדן וריקנות לאחר ההפלה. לא לכולן יש זמן להתאבל על האובדן והן לא מתמודדות עם מה שעברו''.

מהו חתך הגילאים של הפונות אל העמותה?

''לרוב מגיעות אלינו נערות עד גיל 20. פונות אלינו גם נשים בנות 30 ומעלה אך רוב הפניות מגיעות מנערות מכל הארץ''.

כיום מתבצעות בארץ כ-150 הפלות מלאכותיות חוקיות ביום. כיצד לדעתך ניתן לצמצם את היקף התופעה?

''חשוב מאוד שבתי הספר ישלבו בשעורי המין, הרצאה של מישהי שעברה את התהליך. מעבר לכניסה להריון קיים חשש להידבקות במחלות, דבר שכולנו צריכים להיזהר ממנו. לדעתי, צריכים לזמן לבתי הספר נשא איידס או מישהי שנכנסה להריון עקב קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה.
סיפור אישי זו הדרך הכי טובה להרתיע''.

רותם: לצערי אני אחת מאותן הנשים שעברו הפלה בחייהן. החלטתי לעשות את ההפלה לאחר שנפרדתי מהחבר שלי. נפרדו בצורה צורמת לפני שידעתי שאני בכלל בהריון. שבועיים לאחר שנפרדנו גיליתי את זה, וכשהודעתי לו תוך כדי שאני מבולבלת ונסערת, הוא הטיח בפניי שההיריון לא ממנו. מיותר לציין מה עבר עליי באותם רגעים ושהברירה היחידה שעמדה בפני היא לעבור הפלה. הייתה לי אופציה לגדל את הילד, אבל אני לא מעונינת להיות אם חד הורית. חברות שלי ניסו לשכנע אותי להשאיר את ההיריון ולגדל את הילד, חשבתי על זה אבל זו לא נראתה לי אופציה במצבי הנוכחי. למזלי יש לי חברים וחברות שתמכו בי והתחשבו בי. למרות כל התמיכה עבר עליי החודש הכי קשה בחיים שלי''.

מה היו התחושות שלך באותם רגעים?

''חשבתי ימים שלמים מה לעשות אם להפיל או ללדת. בחרתי בסוף לעבור הפלה. בכיתי במשך ימים שלמים. בקושי עבדתי וכשנודע לי שאוכל ליטול גלולה שתפסיק את ההיריון שמחתי. זה לא הפחית מהכאב, אך לפחות התנחמתי שלא אצטרך לעבור ניתוח פולשני. לצערי גם זה לא הסתדר, בשל בעיה בריאותית לא יכולתי לקחת את הגלולה ונאלצתי לעבור גרידה מסוג של שאיבה. אני זוכרת את אותם רגעים ששכבתי בבית החולים, רועדת מפחד, את הרגעים שהתעוררתי מההרדמה שטופת דמעות ורועדת. כשקצת התאוששתי, כמה ימים לאחר מכן כאבה לי הבטן בצורה מחרידה והפנו אותי למיון. שם התברר כי הגרידה לא בוצעה באופן מושלם ונותרה ברחמי שארית של הריון. כרגע אני ממתינה לבדיקה בה יגידו לי אם השארית יצאה מהרחם או שעליי לעבור הליך דומה. קשה לתאר במילים את מה שעבר עליי ואני לא מאחלת את זה לאף בחורה''.

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...