70 אלף נשים מתות מדי שנה מהפלה לא בטיחותית

ראשי >כתבות בעיתונות>70 אלף נשים מתות מדי שנה מהפלה לא בטיחותית
איי.פי. - עיתון ידיעות אחרונות

אפשר היה לטעות שהנתונים האלו נכונים לאמצע המאה הקודמת, אבל הם עדכניים ונכונים להיום: כ-13 אחוזים ממקרי המוות של אמהות ברחבי העולם נגרמים כתוצאה מהפלות, וזה אומר שכ-70 אלף נשים מתות מדי שנה כתוצאה מהפלה לא בטיחותית. בנוסף, חמישה מיליון נשים סובלות מפציעה קבועה או זמנית
כתוצאה מביצוע הפלה. כך עולה ממחקר שנערך על-ידי גילדה סדג ממכון גוטמכר האמריקני, בשיתוף עם ארגון הבריאות העולמי.

עוד עולה מנתוני המחקר, שבחן את מספרי ההפלות שנערכו בין השנים 1995 ל-2003, שנשים צפויות לעבור הפלה במדינות בהן היא נחשבת ללא חוקית באותה מידה כמו במדינות בהן היא מותרת, שמספרי ההפלות זהים במדינות עשירות ועניות וכי מחצית מכלל ההפלות מתבצעות בתנאים לא בטיחותיים.

הנוסח המלא של המחקר פורסם בירחון הרפואי "לנסט", בגיליון המוקדש לבריאות האם. במאמר פרשנות, המלווה את הנתונים, הסבירה הנציגה האמריקנית של קואליציית בריאות האישה הבינלאומית, בת' פרדריק, כי "הסטאטוס המשפטי מעולם לא עצר נשים וזוגות, שמסיבה כלשהי ניסו להפסיק את ההיריון. המספרים הגבוהים של הפלות לא בטיחותיות במדינות המתפתחות, מייצג משבר בבריאות הציבורית ובמצב זכויות האדם", הסבירה פרדריק.

מספר ההפלות שמתבצעות ברחבי העולם אומנם ירד מ-46 מיליון בשנת 1995 ל-42 מיליון ב-2003, אך לא חל כל שינוי באחוזי ההפלות הלא בטיחותיות. מנתוני המחקר עולה כי כמחצית מההפלות מתבצעות שלא כחוק, בתת-תנאים ותוך סכנה לנשים.

"הדרך היחידה להתמודד עם הפלות לא בטיחותיות היא להגביר את המודעות למניעת הריון", אמרה מנהלת מכון גוטמכר, שרון קאמפ. לדבריה, יותר מדינות מאפשרות לנשים לבצע הפלות באופן חוקי, אך רבות מהן זוכות לטיפול רפואי רק לאחר שמשהו השתבש. "אני לא סבורה שנשים צריכות לפגוע בעצמן לפני שיקבלו טיפול", הסבירה.  

מרבית ההפלות – 35 מיליון – מתבצעות במדינות מתפתחות. 97 אחוזים מההפלות הלא בטיחותיות מתבצעות במדינות עניות. באופן כללי, אחד מכל חמישה הריונות ברחבי העולם מסתיים בהפלה.  
במזרח אירופה, עולה מנתוני המחקר, ישנן יותר הפלות מלידות. במערב אירופה היחס שונה לחלוטין: 23 הפלות על כל 100 לידות. בצפון אמריקה ישנן 33 הפלות על כל 100 לידות ובאפריקה, בה ההפלה אינה חוקית במרבית המדינות, ישנן 17 הפלות על כל 100 לידות. 

לכתבה
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...