ד"ר איתי גל - עיתון ידיעות אחרונות
 
כבר שנתיים שע' (השמות המלאים בכתבה שמורים במערכת) סופגת בשקט את נחת זרועו של בעלה הנרקומן. בתוך הנישואין העצובים האלה, נולדו שני ילדים בריאים. ע' חולמת כבר הרבה זמן לצאת מהמציאות האפורה כל כך בה היא שרוייה, אלא שלא מזמן התברר לה שנכנסה להריון שוב, מבעלה. ע' פנתה לוועדה להפסקת הריון, בטענה שמצבה הכלכלי הקשה, והיותה בפועל אם חד הורית שעה שהיא נשואה לבעלה הנרקומן, אינם מאפשרים גידול נאות של ילד נוסף. אלא שהחוק היבש במדינת ישראל לא איפשר לחברי הועדה לאשר את ההפלה.  

גם ד', בת רב חרדית שחותנה בנישואי שידוך, ביקשה להפסיק את ההריון הרביעי. הסיבה הפעם הפתיעה את חברי הוועדה: בעלה הפסיק להתעניין בה מינית, והתוודה בפניה על חיבתו לגברים. בשלב זה, רקמה ד' יחסים עם גבר אחר לו הרתה. מבחינת החוק היבש, לא הייתה לחברי הועדה להפסקת הריון כל דילמה: האישה הרתה שלא מבעלה, ולכן הייתה זכאית להפלה.

ח', בת 14 למשפחה קווקזית שמרנית, לא שיערה בנפשה ששיטוט תמים באינטרנט יסתיים בהריון. היא הגיעה אל הוועדה להפסקת הריון יחד עם אמה, לאחר שהאם חשדה בהקאות בוקר שארעו אצל בתה לאחרונה. בדיקה מהירה גילתה שח' אכן בהריון, לאחר שפגשה באינטרנט גבר בן 25. הפעם, הבורות התהומית הדהימה את חברי הוועדה להפסקת הריון. ח' לא הבינה כלל כי היו אלה יחסי מין עם הגבר. האם הקפידה לשמור על הסיפור בסודיות בשל השמרנות הרבה של המשפחה. הוועדה אכן אישרה את ההפלה, לאחריה עברה איחוי של קרום הבתולין אצל רופא גינקולוג. 

אלפי הפלות בלתי חוקיות

כעשרים אלף הפסקות הריון חוקיות מתבצעות בישראל מידי שנה. על פי ההערכות, מתבצעות מספר דומה של הפלות בלתי חוקיות העלולות לסכן את האישה. יחד עם ד"ר רמי מושונוב, מנהל השירות הגינקולוגי בביה"ח אסותא בתל אביב, וענת מנקס, עובדת סוציאלית וחברת הוועדה להפסקת הריון בביה"ח אסותא בחיפה, הנה לפניכם כל מה שצריך לדעת על ההפלות. 

החוק במדינת ישראל מתיר להפסיק הריון במקרים של קטינה מתחת לגיל 18, אישה מעל גיל 40, הריון שאינו במסגרת הנישואין, או הריון שלא מהבעל החוקי. במקרים אלה, מאשרת ועדה מיוחדת להפסקת הריון את ביצוע ההפלה. במקרים אחרים של נשים בגילאי 18 עד 40, בריאות נפשית וגופנית, שברחמן עובר שמקורו בבעל, החוק אינו מתיר את הפסקת ההריון.

הועדה להפסקת ההריון הקיימת כמעט בכל בתי החולים בישראל, מתכנסת מידי שבוע ומטרתה לאשר מימון הפסקות הריון במסגרת בית החולים. בוועדה משתתפים שני רופאים גינקולגים, עובדת סוציאלית או לחילופין פסיכיאטר ורופא נשים. טרם התכנסות הוועדה, נפגשת עובדת סוציאלית עם האישה, מסבירה לה על ההליך ומציגה בפניה אפשרות להשאיר את ההריון ולמסור את התינוק לאימוץ.

אם בכל זאת עומדת האישה בדעתה לבצע הפלה, היא מוזמנת אל הוועדה, שם ממולא שאלון סטטיסטי ובו פרטים אישיים והרקע הרפואי של האישה. החוק מאוד ברור, ולכן לוועדה אין הרבה מקום לשיקול דעת. אם אין סיבה רפואית להפסקת ההריון, נדרשת האישה לשלם עבורו  כ-1,600 שקלים. אם קיים אישור רפואי להפסקת ההריון – הוא ממומן על ידי קופות החולים.  

גלולת היום שאחרי

מתי: במהלך 72 השעות הראשונות לאחר מגע מיני בלתי מוגן.

איך זה עובד: פוסטינור היא גלולה המכילה את ההורמון הסינתטי פרוגסטרון המצוי במינון נמוך גם בגלולות שונות למניעת היריון. פעילותו הרפואית של היא  מניעת היריון לאחר קיום מגע מיני ללא אמצעי מניעה. הגלולה משנה את רירית הרחם ומונעת אפשרות של השרשת העובר שם. הטיפול בפוסטינור 2 מונע את ההיריון לפני היווצרותו, ומשום כך אינו מהווה הפסקת היריון.

הדרך: פוסטינור מכיל שתי טבליות. את הראשונה נוטלים במהלך 72 השעות הראשונות, ועדיף סמוך ככל האפשר לקיום המגע המיני. את השניה נוטלים 12 שעות (ולא יותר מ-16 שעות) לאחר נטילת הטבליה הראשונה.

גלולת הפלה

מתי: עד השבוע השביעי להריון או יום 49 מיום המחזור האחרון.  

איך זה עובד: מפיג'ין היא גלולה להפסקת הריון המיועדת לשימוש כאשר כבר קיים שק הריון בחלל הרחם ונדרשת פליטתו מחלל הרחם. מפיג'ין היא תרופה נוגדת פרוגסטרון, שתפקידה לגרום להפסקת התפתות ההריון. יומיים לאחר נטילתה ניתנת תרופה שנייה - ציטוטק מקבוצת הפרוסטגלנדינים, שגורמת להתכווצויות הרחם ולפליטת ההריון מתוכו.

למי זה לא מתאים: נשים מעל גיל 35 מעשנות. האינטראקציה בין עישון ונזק לכלי דם לבין התרופות הללו שגורמות בעצמן להתכווצויות כלי דם, עלולה לגרום לחסימת כלי דם ומכאן לסיכון מוגבר לשבץ מוחי והתקף לב. נשים נוספות שאינן רשאיות ליטול את הגלולות הללו הן אלה תחת טיפול בתרופות סטרואידיות, אלה הסובלות מיתר לחץ דם, מחלות כבד או אלרגיות לתרופות שונות.

הסיכון: פעולה זו של הפסקת הריון תרופתית גורמת להפלה "טבעית". התוצאה היא דימום שעשוי להימשך עד שבועיים. התכווצויות הרחם בזמן פליטת ההריון מכאיבות, אך מחקר הראה ש-60 אחוז מהנשים שטופלו בגלולת ההפלות לא נזקקו כלל לשיכוך כאבים.

איפה זה מתבצע: על פי הנחיות משרד הבריאות הטיפול נעשה בבתי החולים, רק שם ניתן לקבל את הגלולות. כעבור שלושה שבועות מנטילת הגלולות מוזמנת המטופלת לבקורת כדי לוודא שכל התוכן ההריוני נפלט.  

ריקון בוואקום

מתי: בשבוע 6 עד 11 להריון  

איך זה עובד:  בשיטה זו מרחיבים את צוואר הרחם בהרדמה כללית, ובהמשך מחדירים צינורית פלסטית דרכה שואבים את תוכן חלל הרחם ההריוני. לעתים יש לעבור עם מגרדת על דופן הרחם כדי לוודא שכל הרקמה ההריונית הוצאה. בהריונות עד שבוע 8 אין צורך להשתמש במגרדת במרבית המקרים. אגב, השם "גרידה" הוא שגוי. בעבר מקובל היה לבצע את השיטה באמצעות גירוד רירית הרחם בלבד, אולם מזה עשרים שנה משמש הוואקום לביצוע הפסקת ההריון, והגרידה משמשת רק כשלב סופי בחלק מהמקרים. הפעולה נמשכת כרבע שעה, לאחריה מועברת האישה להתאוששות בת כשלוש שעות לאחר ההרדמה.  

הסיכון: השיטה נחשבת לבטוחה ומידת הסיכון שלה מההרדמה, נקב ברחם, הישארות ההריון היא פחות מאחוז.  

איפה זה מתבצע: בחדר ניתוח.  

שאיבת תוכן רחם ללא הרדמה

מתי: הריון בשבוע 5 עד 6, כאשר גודל שק ההריון אינו עולה על סנטימטר וחצי. 

איך זה עובד: בפעולה זו מבוצעת שאיבה בלבד של שק ההריון, באמצעות מזרק מיוחד המחובר לצינורית דקה בעובי של כ-5 מילימטרים. הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית או ללא הרדמה כלל, ולכן השיטה אינה מצריכה חדר ניתוח. לעתים יש צורך בהרחבה של צוואר הרחם יום או מספר שעות לפני, עם זאת נשים שכבר ילדו בעבר אינן זקוקות להרחבה. הפעולה קצרה, אינה מצריכה אישפוז או השהייה. 

הסיכון: כאב במידה קלה עד בינונית, זיהום בחלל הרחם, הישארות חלק משק ההריון. 

איפה זה מתבצע: במרפאה או במחלקה גינקולוגית.

הפסקת הריון מאוחרת

מתי:  בטרימסטר השני, במקרים שקיימים הריונות לא תקינים שמתגלים בשלב מאוחר יותר ע"י סקירת מערכות או שקיפות עורפית שמבוצעים מעבר לשבוע 12, או לחילופין במקרים של הריונות תקינים, ושנתגלו בשלב יותר מאוחר כיוון שהאישה לא יודעת או הדחיקה את העובדה שהיא לא "סתם השמינה".  

איך זה עובד: המהלך דומה להפסקת הריון כירורגית רגילה, אך כאן מניחים מרחיבים בצוואר הרחם כדי למנוע נזק עתידי לצוואר הרחם כתוצאה מהרחבה מהירה שעלולה לגרום לקרע של סיבי רקמת חירום, מה שעלול לגרום בעתיד ללידות מוקדמת בשל אי ספיקת חלל הרחם.  

איפה זה מתבצע: בחדר הניתוח. 

הסיכון: 5 עד 6 אחוזי סיכון לנקב ברחם, זיהום, הישארות שק עוברי ברחם, וסיכוני ההרדמה. 

השראת לידה

מתי: לאחר השבוע ה-22 להריון.  

איך זה עובד: במקרים אלה מוזרק חומר מקבוצת הפרוסטגלנדינים אל מי השפיר ודיקורו. התוצאה היא התכווצויות ופליטת ההריון. במרבית המקרים הללו מופסקת התפתחותו של העובר לפני ההפלה כדי למנוע סבל אפשרי לאותם עוברים אצלם התפתחה כבר מערכת העצבים, לרוב לאחר השבוע ה-20 להריון.  

איפה זה מתבצע: בחדר ניתוח.  

הסיכון: כ-5 אחוז בדומה להפסקת הריון מאוחרת. 
 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...