מתה מוות קליני לאחר הפלה - ושבה לחיים

ראשי >כתבות בעיתונות>מתה מוות קליני לאחר הפלה - ושבה לחיים
 ד"ר איתי גל - עיתון ידיעות אחרונות

אישה בהריון שעברה הפלה ולבה פסק מלפעום התעוררה לבסוף לאחר שעתיים של החייאה מאומצת, אותה ביצעו מרדימים, גינקולוגים, רופאי טיפול נמרץ וצוות אחיות נרחב בחדר הניתוח הגינקולוגי במרכז הרפואי שיבא.

ביום רביעי האחרון, כשהיא בשבוע ה-21 להריונה, עברה מ', אם לשניים, בשנות השלושים לחייה, תושבת המרכז, הפלה לאחר שהבדיקות הראו שהעובר ברחמה מת. זמן קצר מתום הניתוח, לקתה מ' בתסחיף מי שפיר, אירוע נדיר ממנו נפטרות מרבית החולות. במצב זה מתרחשת חדירה של נוזל מי שפיר שמכיל חומרים זרים לתוך כלי הדם של האם.

בארוע של תסחיף, מגיע נוזל מי השפיר מזרם הדם אל העליה הימנית של הלב, משם לחדר הימני ולריאות, שם הוא מפריע לאספקת הדם וגורם לתגובה רעילה בריאות ובתפקודי הקרישה בגוף. בשלב זה, מתחיל להידלדל מאגר מרכיבי הקרישה מה שמוביל לקריסה מהירה של כל מערכות הגוף.

הגוף מגיב בתגובה אלרגית קיצונית המתבטאת במצוקה נשימתית קשה, כחלון, קריסה של תפקודי הריאה והלב, דימום ותרדמת. שכיחותו של תסחיף מי השפיר הוא אחד ל-8,000 עד 80,000 לידות, והתמותה מכך מגיעה לכ-90 אחוז מהמקרים.

"לא קיים טיפול נגד רעילות מי השפיר לגוף", אומר ל-ynet פרופ' מוטי גולדנברג, מנהל המחלקה הגינקולוגית במרכז הרפואי שיבא שטיפל במ', "נגד החסימה של אספקת הדם ללב ולריאות כל מה שאפשר הוא לחבר את המטופלת למשאבת לב ריאות, שאינה בנמצא בחדרי ניתוח גינקולוגיים".

החייאה שנמשכה שעתיים

סמוך למועד הניתוח, התברר למ' כי העובר שברחמה מת. היא הועברה לניתוח לריקון הרחם. הבדיקות שנערכו לה טרם הניתוח נמצאו תקינות, אולם דקות לאחר סיום הניתוח לקתה מ' בירידה בחימצון הריאות, האטה בדופק הלב, עד לדום לב.צוות הרופאים שנכח בחדר הניתוח פתח בהחייאה ובתוך כך הוזעקו אנשי צוות רבים ובהם מרדימים, תורני טיפול נמרץ, גינקולוגים וצוותי אחיות. מ' עברה החייאה בת שעתיים, הנחשבת לממושכת מאוד. כשעה אל תוך ההחייאה, החל להופיע מחדש דופק הלב.

במהלך ההחייאה קיבלה מ' עירויים רבים של מנות דם וקרישה בשל החשש מדימומים בלתי נשלטים בהם היא הייתה עלולה ללקות. בתום ההחייאה היא הועברה ליחידה לטיפול נמרץ כללי, ובתוך שעות החלה להתעורר. כעבור כיממה הוחזרה מ' למחלקה הגינקולוגית שם היא שוהה עתה עם בני משפחתה כשהיא בהכרה, משוחחת עם בני משפחתה ומחלימה.

"מעבר לכך שהתעוררה, מצבה הכללי משביע רצון ומשתפר", אומר פרופ' גולדנברג, "היא נמצאת עדיין בהשגחה ואנו עורכים לה בדיקות כדי לוודא שמערכות גופה חזרו לתפקד באופן תקין. אבל באופן כללי יש כאן התרגשות גדולה של המשפחה וגם של הצוות הרפואי. אין ספק שעבודת הצוות המשולבת והמהירה תרמה להחזרתה לחיים באירוע כל כך נדיר ברפואה".

הצוות לא ויתר למרות שהסיכוי היה קטן

"כשהארוע התרחש הטלפונים לא הפסיקו לזרום", מספר בעלה של המטופלת, "קיבלתי טלפונים מישיבות, בתי כנסת, בעצם לא היה מי שלא התפלל ואמר תהילים. שמעתי שבקהילות יהודיות בהונג קונג, תאילנד, ניו יורק, ניו ג'רזי ולוס אנג'לס התפללו לשלומה. לי כאדם מאמין, אין ספק שריכוז התפילות היה מרכיב אדיר בנס הזה".

"נפגשתי היום עם פרופ' גולדנברג", הוא מוסיף, "התחבקתי איתו בדמעות, כשהוא סיפר לי שעל פי הספרות הרפואית הם לא היו צריכים בכלל להילחם על חייה, בשל הסיכויים הנמוכים. אבל הם ראו לנגד עיניהם אישה מדהימה, שעבורי היא גם רעיה ואימא מדהימה, והם פשוט לא הסכימו לעזוב ולוותר. אני רק עכשיו קולט את המימדים של הסיפור המדהים הזה".
 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...