אולטרסאונד - החלון לרחם

ראשי >סרטים בנושא הפלות>אולטרסאונד - החלון לרחם
סיפורם של חודשי ההריון הנסתרים מעין  

לרובנו יש אלבום עם תצלומים משנתנו הראשונה בעולם הגדול. אך לפי דבר אלוהים, חיינו התחילו עוד לפני יום לידתנו. הם התחילו ברגע ההפריה – התחברות זרע אבינו וביצית אימנו. מה בדיוק קרה באותם חודשים חבויים של חיינו? הטכנולוגיה של היום מאפשרת לנו לחוות מחדש את האירועים המרעישים של אותם תשעה חודשים. הציצי נא איתי, למתרחש בתוך הרחם.

ברגע שתא הביצית של אימך הופרה, 46 כרומוסומים ו-30,000 גנים התערבבו ויצרו את הצופן שיהיה אחראי לכל האפיונים הגופניים שלך: מין, תווי פנים, צורת גוף, צבע שיער, עיניים ועור. מדהימה עוד יותר היא העובדה שגם האינטליגנציה ותכונות האישיות שלך נמצאו בקוד הגנטי שלך. כבר מרגע ההפריה נמצאו בך רוב המאפיינים הייחודיים לך!

שרשרת של אירועים דינמיים התחילה להתרחש ברחם. הביצית המופרית התחילה להתחלק. תוך חודשיים בלבד התפתחת מתא יחיד לבן אדם זעיר עם כל האיברים הפנימיים והחיצוניים. כבר בשבוע השמיני לאחר ההפריה אפשר היה להבחין בגופך המתפתח בכל המערכות - השלד, מערכת העיכול, המערכת העצבית והריאות. כל שנותר להם היה רק לגדול. בשבוע השישי ניתן לקלוט את גלי המוח שלך ואחרי תשעה שבועות המערכות שכבר התפתחו איפשרו לך להרגיש כאב. כבר בגיל צעיר זה התפתלת ונפנפת בגפיים כדי להתחמק ממגע מכאיב.

בגיל עשרה שבועות מתאריך ההפריה ניתן היה להבחין באצבעות ובהונות רגלייך. נראית כתינוק מיניאטורי – עם עיניים ענקיות, אף זעיר, ופה שמצץ מדי פעם אצבע קטנה. הקווים הייחודיים לך בקצות אצבעותייך היו קיימים כבר בסוף החודש השני לחייך. היית מאוד פעילה בגיל זה, התהפכת ושחית ברחם. רק כשמילאת את חלל הרחם בסוף החודש הרביעי יכלה אימך להבחין בתנועותייך. טוב שההתפתחות שלך ברחם האטה את הקצב המהיר שאיפיין אותה בחודשים הראשונים, אחרת היית נולדת במשקל 14 טון!

בחודש השלישי יכולת לשהק, לתפוס עצמים בידך ולשמוע את קול אימך. התפתחות ריאותיך ומוחך נשלמה כמעט. את "נשמת" ו"אכלת" מי שפיר. אמנם אימא האכילה אותך דרך חבל הטבור, אך מערכת העיכול שלך  כבר פעלה ועיבדה את הנוזלים השונים כדי להפיק מהם חומר מזין ולהיפטר מהפסולת. את נראית כתינוק מיניאטורי מושלם, אם כי קצת רזה. עורך, שנתלה על גופך כבגד גדול מדי, התכסה בשער דק ובשכבה דמוית שעווה כדי להגן עליו מהנוזלים שבתוכם חיית. גודלך בסוף החודש השלישי היה כ-9 סנטימטרים.

בחודש הרביעי הכפלת פי ארבע את משקלך בהשוואה למה שהיה. בחודש השלישי להריון התארכת מ-10 ס"מ בשבוע ה-13 ל-14 ס"מ בשבוע ה-16. ליבך הזרים 25 ליטר דם ביום לכל חלקי גופך, שהיה בערך בגודל כף ידך כיום. זה היה הדם שלך – לא של אימך. שתי המערכות היו נפרדות לגמרי. יתכן שסוג דמך שונה מזה של אימך. אם היו מתערבבים, לפחות אחת מכן הייתה נפגעת.

בסוף החודש החמישי שקלת בערך חצי קילו ואורכך היה כ-30 ס"מ. ציפורניים כבר כיסו את קצות אצבעותייך. בגיל זה כבר יכולת לשרוד מחוץ לרחם.
בשלושת החודשים האחרונים ברחם אימך נותר לך רק לעלות במשקל, ולריאותייך להתפתח כך שיוכלו  לנשום אוויר עולם. שכבות שומן הצטברו תחת עורך ונתנו לך מראה חלק ורך למגע.

בתחילת החודש השביעי שקלת בערך קילו ושלוש מאות גרם. בסוף החודש התשיעי משקלך ודאי הגיע לכ-3.5 קילו ואורכך לכ-50 סנטימטר. שעת לידתך בבית החולים לא הייתה הרגע שבו החלו חייך – היה זה רק פרק מעבר בסיפור התהפוכות הארוך שהוא חייך. גופך המשיך את ההתפתחות שהחלה בתוך הרחם, עד שהגעת לגיל 23 – רק אז הפסיקה תנופת הצמיחה.

"כי אתה קנית כליתי, תסכני בבטן אמי. אודך כי נוראות נפליתי..." תהילים קל"ט.

 מאתר: לילך
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...