על הקשר בין הפלות לסרטן השד

ראשי >מחקרים רפואיים>על הקשר בין הפלות לסרטן השד
מאת: יפעת גדות   |     |  www.Nfc.co.il    פורומים Nfc
 
בגיליון האחרון של העיתון האמריקני לרופאים ומנתחים, כותב ג'ואל ברינד, ד"ר לרפואה מקולג' 'ברוך' שבניו-יורק, על הקשר בין הפלות לסרטן השד.

השאלה אם קיים קשר כזה עוררה ויכוח עוד בשנת 1996, כשהחוקרים ניתחו לראשונה 21 מחקרים והסיקו, כי אכן קיים קשר בין הפלות יזומות לסרטן השד.

המוסד הלאומי לסרטן בארה"ב קרא לתוצאות המחקר "לא מכריעות" ו"לא עקביות". 7 שנים אחר כך הודיע המוסד הלאומי לסרטן על ממצאים של מחקר משלו, שהצביעו על כך כי לא קיים קשר בין הפלות יזומות לסרטן. ניתוח מחודש זה פורסם ב"Lancet" בשנת 2004.

כעת, ברינד מעורר את הוויכוח שוב, ועורך ניתוח יסודי יותר של נתונים מ-10 מחקרים שפורסמו בין השנים 1996 ל-2005. גם הפעם המסקנה היא כי קיים קשר בין השניים.

בדוח שפירסם, מצביע ברינד על דעות קדומות וסיווג שלא כהלכה כשתי הסיבות שפגמו בשני המחקרים הקודמים. לדוגמא, לדבריו יש דופי בתוצאות משום שהמחקרים הישוו בין שתי קבוצות אוכלוסיה שונות. לדבריו של ברינד, מחקר אחד השווה קבוצה צעירה יותר, שבה נרשמו רוב ההפלות, עם קבוצה מבוגרת יותר, שבה התרחשו רוב מקרי סרטן השד. בנוסף, מרווחי הזמן הקצרים בין ההפלות והתרחשות סרטן השד, גורמים לתוצאות להיות לא מדוייקות.

ברינד מדגיש כי, עם כל הראיות הקיימות, סביר להגיע למסקנה, שהפלות יזומות הן גורם סיכון לסרטן השד, זאת למרות הנטייה הרבה והמתפשטת בספרות המקצועית העדכנית לראות בהפלות הליך בטוח לנשים.

לטענתו, חבל שבתקופה שבה זכויות הנשים הן חלק בלתי נפרד מהנוף הפוליטי ומבריאות הציבור, צריכות הנשים להתנער מהזכות לדעת על הסיכון הגובר לסרטן השד בנושא כה שכיח כהפלות יזומות.
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...