רופא ביצע הפלה בביתו ולאשה נגרם זיהום

ראשי >כתבות בעיתונות>רופא ביצע הפלה בביתו ולאשה נגרם זיהום
מאת: איתן עמית ונטשה מוזגוביה - ידיעות אחרונות

רישיונו של גינקולוג בכיר נשלל לחודש בגלל הפסקת הריון בלתי חוקית שעשה בביתו לבת 21, אך משרד הבריאות לא הודיע לציבור. היום אמורים להסתיים 30 ימי שלילת הרישיון של הגינקולוג הבכיר, הד"ר שמחה לצר, מנהל המרכז לבריאות האשה של קופת חולים כללית בבאר שבע, ורופא בכיר במחלקת נשים ויולדות בבית החולים סורוקה בעיר. באוגוסט החליט משרד הבריאות לשלול את רישיונו של לצר לחודש, בעקבות קובלנה שהוגשה נגדו על ידי משרד הבריאות. בקובלנה נטען, כי ב-1998 ביצע לצר הפסקת הריון לאשה רווקה שטופלה על ידו, שהיתה בשבוע ה-12 להריון בלתי מתוכנן שאותו בקשה להפסיק.

על פי הקובלנה, הד"ר לצר ביצע את הפסקת ההריון בביתו בבאר שבע, ולא במוסד רפואי מוכר כנדרש בחוק, ומבלי שהתקבל אישור לביצוע ההפלה כנדרש בחוק. זו אחת הפעמים הראשונות שגינקולוג בכיר בתפקיד ניהולי בכיר מואשם בביצוע הפלה בלתי חוקית, ורישיונו הרפואי נשלל בשל כך. לטענת האשה, הד"ר לצר הזמין אותה לבצע את ההפלה בביתו לאחר שנבדקה על ידו במרפאה של קופת חולים כללית בבאר שבע.

המרכז לבריאות האשה שמנהל הד"ר לצר במרפאת כללית במרכז באר שבע, הוא הגדול ביותר בדרום הארץ. לצר גם חבר בפורום המנהלים של מרכזי בריאות האשה באיגוד הגניקולוגים בהסתדרות הרפואית.

בחוות דעת רפואית שכתב גינקולוג בכיר מהדסה עין כרם, שבדק את האשה לבקשת פרקליטתה בעבר, עו"ד אילנה זינגל, נקבע כי מדובר ב"ביצוע הפסקת הריון בניגוד לחוק העונשין שבוצעה במוסד בלתי מוכר, וכי כתוצאה מפעולה זו הופיע אצל האשה זיהום חריף באגן והיא אושפזה. מאז המאורע היא סובלת מדלקות חריפות והסימנים הקליניים מעידים על אפשרות של תהליך כרוני שעלול להיות לו קשר לאפשרות של אי פוריות, עקרות והריון מחוץ לרחם".

עסקת טיעון עם הפרקליטות

על פי החוק, הפסקת הריון בישראל יכולה להתקיים רק במוסד רפואי שמוכר לצורך כך על ידי משרד הבריאות, ולאחר אישור של ועדה מיוחדת שפועלת בכל בתי החולים. זאת, כדי להבטיח שהפלות יבוצעו בתנאים רפואיים מקובלים וכדי למנוע סיבוכים קשים, עד כדי מוות, שנגרמים לעתים לאחר הפסקות הריון.

הקובלנה נגד הד"ר לצר הוגשה על ידי משרד הבריאות כחלק מעסקת טיעון שהתקבלה בינו לפרקליטות, במסגרת האישום הפלילי שהתנהל נגדו בבית משפט השלום בבאר שבע. בכתב האישום נטען, כי ב-1998 ביצע לצר הפלה לא חוקית בביתו בהרדמה, תמורת 2,500 שקלים. על פי כתב האישום, לאחר ההפלה האשה חשה ברע ואושפזה בבית החולים הממשלתי ברזילי באשקלון, שם אובחן אצלה זיהום ודימום ברחם. במסגרת עסקת הטיעון הודה לצר רק במעשים שמיוחסים לו בקובלנה המשמעתית, וגם זאת בכפוף להתחייבות משרד הבריאות לבקש מהוועדה שדנה בקובלנה להסתפק בעונש של שלילת רישיון לחודש אחד בלבד.

ועדת הקובלנה במשרד הבריאות קיבלה את העונש שהוסכם בעסקת הטיעון וכך גם ורדי זיילר, נשיא בדימוס של בית המשפט המחוזי בירושלים, שקובע במשרד הבריאות את עונשם של רופאים, שסמך ידיו על המלצת הוועדה. ואולם, ועדת הקובלנה עצמה העלתה תמיהות רבות על עסקת הטיעון שהתקבלה בין הפרקליטות לרופא, וכתבה כי אין בידיה עובדות מספיקות על המקרה כדי שתוכל להמליץ על עונש קצר יחסית של שלילת רישיון בלבד.

בדיוני הוועדה, כמו גם במשפט הפלילי, דחה לצר את כל הטענות נגדו, וטען כי בביתו ביצע רק "טיפול משלים" להפלה טבעית שהתרחשה אצל אותה אשה, ולא עשה כלל הפסקת הריון. עורך דינו של לצר סירב אתמול למסור כל תגובה מטעמו. לא ניתן היה להשיג את תגובתו הישירה של הד"ר לצר.

משרד הבריאות לא הודיע לציבור

למרות שההחלטה על שלילת הרישיון לחודש התקבלה עוד באוגוסט ושלילת הרישיון נכנסה לתוקפה לפני כחודש, לא פירסמה הלשכה המשפטית במשרד הבריאות כל הודעה פומבית לציבור על ההחלטה, אלא הסתפקה רק בהודעה למשרד המשפטים, כדי שיפרסם זאת באופן לקוני ברשומות. בעבר משרד הבריאות בחר לפרסם לציבור, ביוזמתו, באמצעות הודעות לעיתונות, על התליית רישיונם של רופאים או עונשים אחרים שננקטו נגדם. בנוסף, משרד הבריאות לא הודיע על שלילת רישיונו של לצר אפילו להנהלת קופת חולים כללית שמעסיקה את הרופא. דוברת הקופה, אתי שילינג, מסרה כי הד"ר לצר עצמו הוא שהודיע למחוז הדרום בקופה על שלילת רישיונו.

עם זאת, ל"הארץ" נודע, כי להנהלת קופת חולים כללית ידוע על המקרה כבר ממרץ 1999 כשפרקליטתה אז של האשה, עו"ד אילנה זינגל, מומחית לתביעות רשלנות רפואית פנתה לרופא ולבכירים בקופה והודיע להם על טענות האשה.

דוברת כללית מסרה כי הקופה תלמד את המקרה ותחליט בהתאם. הדוברת הדגישה, כי "האירוע לא אירע במוסד הקשור לכללית". ואולם, בכירים במערכת הבריאות מעלים ביקורת חריפה על עמדת הקופה, ומציינים כי במקרים אחרים הנהלת הקופה דווקא בחרה לנקוט בהליכים חריפים נגד רופאים, שנמצא כי עשו מעשים שלא יעשו במסגרת עבודתם הפרטית.
 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...