הפלות בעקבות הריון לא רצוי

ראשי >מאמרים כלליים>הפלות בעקבות הריון לא רצוי
מאת: דנה שגב
 
משרד הבריאות הוסיף לתקציבו 2 מליון ₪ למימון גלולות לנערות. מידי שנה מתבצעות בארץ 20,000 הפלות. הועדות להפסקת הריון מאשרות
כ-98% מכלל הבקשות. על רקע זה יזם ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי הצעה לסדר היום בה הוא טען לצורך להתרכז בחינוך למניעת הריון ולהגדיל את אחוז ההפלות הבלתי מאושרות ע”י הוועדות.
 
"הכנסת בוחרת לחיות בשקר ובצביעות כשאיננה מכירה בזכות האישה על גופה. החוק כיום אינו מוסרי ומכריח אותה לשקר. יש לתת לאישה זכות להחליט על גופה ועל תכנון המשפחה", טען ח”כ רשף חן.
 
ח”כ אראלה גולן הציגה נקודת מבט שונה בטענה שאישה צריכה שתהיה אחראית לגופה אך גם אחראית למעשיה. הפלה אינה שיטה לתכנון משפחה.  גם היא טענה שהמפתח טמון בחינוך.
בישיבה השתתף גם נציג הרבנות הראשית דר` מרדכי הלפרין, שייצג את העמדה השמרנית וטען שהפלות הן דבר רע ורצוי למנוע אותן. "אפשר לעשות זאת בדרכים חינוכיות לאי מתירנות. אם יש צורך בהפסקת הריון יש לעשות זאת מוקדם ככל האפשר".
דר`לוטן יורם, משרד הבריאות מסר שנשים רבות הרוצות בהפסקת הריון לא מגיעות לוועדות בגלל שיש מיון ראשוני לפני הוועדה וכן אולי בגלל הסיבה הכספית, מאחר ובקשה לוועדה עולה 281 ₪. מכך נובע האחוז הגבוה של אישור הוועדות. כל בקשה נזקקת לאישור רופא מומחה ונבדקת לגופה לעומק.
 
הפלות בצבא
רוב האוכלוסייה עד גיל 20, הרלוונטית להפלות, נמצאת בצבא. חיילת שנכנסת להריון יכולה לבחור מה לעשות. אם היא רוצה בהפלה היא מופנית לוועדה אזרחית ככל אישה. לאחר ההפלה  החיילת רשאית להמשיך בשירות, בהתנדבות. בהריון שני ההפלה אינה ממומנת והיא אינה יכולה להמשיך לשרת.

סא”ל שירלי קרני, יועצת הרמטכ”ל לנשים, אמרה שעל הצבא לקבל מימון ממשרד הבריאות לגלולות.
ח"כ לבני טענה שחלק מהסכום חייב לעבור לצה”ל כי שם נמצאת רוב האוכלוסיה הרלוונטית והצטרפה גם הי לקריאתו של ח"כ אריאל להגביר את ההסברה לחינוך מיני ומניעת הריון.
 

אגודת אפרת
אגודת “אפרת”, היא אגודה ששמה לעצמה מטרה מרכזית להביא לידיעת נשים השוקלות הפלה, מידע רלוונטי המאפשר להן לקבל החלטה חופשי

ת, משוחררת מלחצים חברתיים וממסדיים הרואים בהפלה את הפתרון להריונות לא מתוכננים. האגודה איננה מעודדת הפלות וסבורה שהפלה שאינה הכרחית תוכל להתבצע, רק לאחר שהאישה ההרה יודעת היטב את כל העובדות וההשלכות הנובעות ממהלך גורלי זה. האישה  תחליט רק בהתאם לשיקול דעתה ורגשותיה האישיים האמיתיים, על בסיס המידע אשר האגודה רואים בו חובה אנושית ומוסרית לספק לאישה ההרה.
באגודת “אפרת” שהצטבר אצלם מידע רב בנושא, המביא אותם למסקנה שרוב האמהות המבצעות הפלה יזומה, עשו זאת מתוך מצוקה חולפת ולא מודעות עד תום למשמעותה של הפלה יזומה. 
 
מירב אזולאי, שניגשה לועדה להפסקת הריון הביאה את סיפורה האישי. אזולאי נשואה ואם ל-3 ילדים. "כשהילד שלי היה בן פחות משנה וחצי נכנסתי להריון. פניתי לוועדה שכל תפקידה היה להחליט האם קופ”ח תשלם עבור ההפלה. רק בזכות אגודת אפרת ילדתי את הילד. אם תראו אותו היום, תדברו אחרת".
 
עמותת ש.י.ל.ה
עמותת נוספת שפועלת  בנדון היא ש.י.ל.ה ,שירותי יעוץ להריון ומניעה, שהוקמה במטרה לעודד התנהגות מינית אחראית ובריאה ע"י שימוש באמצעי מניעה ולסייע לנשים ונערות שנמצאות בהריון לא מתוכנן. ש.י.ל.ה פועלת למען העלאת המודעות  לאמצעים השונים למניעת הריון ולמניעת מחלות שמעוברות ע'י מגע מיני ולמען שמירת הזכות והנגישות להפסקות הריון ע'פ החוק.
 
מיטל שניגשה לועדה להפסקת הריון סיפרה שהיא בת 24, נשואה שנתיים ואין לי ילדים. "כשהייתה בת 17 וחצי היא נכנסה להריון. היא שמעה רק על שיל”ה אך לא על אפרת. "רציתי להמשיך בהריון אך הסבירו לי הקשיים בגידול ילד בגיל צעיר וכו. לא סיפרו לי על סכנה לעקרות משנית ממנה אני סובלת היום".

חברות אגודת ש.י.ל.ה לא השתתפו בישיבה.
הוועדה החליטה לפנות למשרד החינוך, התרבות והספורט  כדי להגביר את  החינוך וההסברה לחינוך מיני ולתכנון שפחה בכל בתי הספר, בכל המגזרים, זאת  כדי למנוע מחלות והריונות בלתי רצויים.
 
פורסם ביום 31/05/2005
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...