כל ילד בא עם המזל שלו

ראשי >מאמרים כלליים>כל ילד בא עם המזל שלו

פתגם עממי אומר ש"כל ילד בא עם המזל שלו".

נזכרתי באמרה הזו בשבוע שעבר כששמעתי שהכנסת החליטה לדחות הצעת חוק של ח"כ רשף חן משינוי להחזיר את הסעיף הסוציאלי כעילה להפסקת הריון. הצעתו של חבר הכנסת חן נועדה לדבריו, "להחזיר לחוק העונשין את הסעיף המתיר הפלה בנסיבות סוציאליות, כפי שהיה נהוג עד שנת 1979 והוסר אז בלחץ החרדים".
 

חן אמר כי "מן הראוי לאפשר לנשים ולמשפחות לקבוע את מספר ילדיהן. המצב הנוכחי בו המדינה דורשת מאזרחיה לשקר ולהמציא בעיות נפשיות בכדי לעשות הפלה, הוא מביש ויש להפסיקו". ההצעה כאמור נדחתה, אך אין בה כדי למנוע מאות, ואולי אלפי הפלות על רקע סוציו אקונומי המתרחשות מידי שנה.


היקף ההפלות מצוי מזה שנים במגמת עליה: ב-1990 עוד התבצעו בבתי החולים בארץ 15,609 הפלות 'בלבד'.
בשנת 95 עלה המספר באלף, ב-99´ כבר היו 18,785 הפלות, בשנת 2000 19,405 ב-2001 בוצעו 20,332 הפלות; בשנת 2002 אושרו בישראל 20,684 הפסקות הריון ובוצעו 19,796. מדי שנה מאשרות הוועדות להפסקת הריון מאות הפלות יותר מבשנה הקודמת.
חשוב לציין המספרים הללו חלקיים מאד. על פי הערכות, במרפאות פרטיות מתבצעות הפלות לפחות במספר דומה. ולא, לא כל העלייה הזו מוסברת בגידול באוכלוסיה. גורמי הטיפול מדווחים כי מספרן של הנשים המבקשות להפסיק את ההריון מטעמים סוציאליים, בעיקר בשל מצוקה כלכלית, עלה באופן ניכר בשלוש השנים האחרונות, שהן שנות המשבר המחריף, האבטלה שאינה נעצרת והמיתון המעמיק.

שיקולים כלכליים

נכון, לא קל למשפחה ישראלית ממוצעת עם ילדים לשרוד כלכלית בישראל 2004, לא אחת אני שומעת את המשפט "אנחנו מאד רוצים עוד ילד , אבל כרגע עד שלא נסתדר יותר כלכלית, זה בלתי אפשרי" כנשואה עם פז"מ אני יכולה להעיד ש"הנסתדר כלכלית" תלוי רק בכם ובסדר העדיפויות שלכם. אבל כל עוד מדובר בתכנון ילודה אפשר להבין זוגות הנוהגים כך או אחרת, מה שאין כן בנושא הפלות.
בעיני, אם יש דבר גרוע יותר מהפלה הוא לבצע הפלה על רקע כלכלי. מצב כלכלי הוא דבר הנתון לשינוי ולשיפור, גם לזוג בעל שתי משכורות יציבות אין ערובה כי המצב הכלכלי שלהם יישאר יציב לנצח, ולהיפך זוג מובטל יכול למצוא עבודה ולהסתדר היטב כלכלית. מה שמוכיח שחשבון העו"ש, כשמו כן הוא - עובר ושב ואילו חיי עובר שנקטעו, איש לא יוכל להשיב. איש לא יוכל לתקן.

בשנת 1929 פנתה מושבניקית מתל עדשים לרופא ובפיה בקשה: "להפיל את העובר שברחמה". חמשת הילדים שבביתה ומצבה הכלכלי הקשה הביא אותה לידי ההחלטה הקשה. הרופא דרש תשלום בסך 3 גרוש עבור הפעולה שהוא עומד לבצע, ואילו בידי האישה היו רק שני גרוש. הגרוש שביניהם גרם לה להמשיך עם ההיריון. לאחר מספר חודשים היא ילדה בן בריא, לימים גדל הילד וב-1978 הוא מונה לרמטכ"ל ה-11 של מדינת ישראל , הילד היה רפאל איתן ז"ל.
 
אין זה חשוב אם בנך/בתך יגדלו להיות רמטכ"ל, מהנדס, עו"ד פקידה או עקרת בית, חשוב לתת להם לחיות, ולהיות מי שהם. פתגם עממי אומר ש"כל ילד בא עם המזל שלו". הוא רק ילד, והוא שלך. תני לו להביא את המזל שלו לחייך.

 
עמותת אפרת פועלת למען מניעת הפלות שאינן הכרחיות בפרט אלו שהן על רקע סוציו-אקונומי. בשני העשורים האחרונים הצליחה אגודת אפרת להציל רבבות ילדים שאמהותיהם חשבו תחילה להפסיק את חייהם בעודם עוברים בעיקר בשל קשיים כלכליים .אפרת תמכה בהן, סוציאלית, פסיכולוגית וכלכלית. לפרטים, אפרת- 02-6536212.
מאת המחברת: ריקי רט, בוגרת תואר ראשון במדעי המחשב ועיתונאית, נשואה ואם לשלושה.
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...