מסרגה מודרנית

ראשי >כתבות בעיתונות>מסרגה מודרנית

מאת: ענת מידן - שבועון 7 ימים

על הנייר זה נשמע מבטיח: "אישה שרוצה להיפטר מהריון לא רצוי בולעת חמישה כדורים, הולכת הביתה ועושה הפלה. פתרון קל ונוח, עם אחוזי הצלחה גבוהים, עד שנזכרים בפרט הקטן שגינקולוגים נוטים לשכוח לפעמים: מסביב לרחם יש אישה. נשים שהפילו בעזרת כדור המיפג`ין מספרות שלצד ההצלחות יש מקרים שהסתיימו בגרידה, כאבי תופת, דימומים עזים ויומיים עם עובר מת בבטן...!"
 

ד` -  אישה שרצתה להשאר בעילום שם מספרת:
"עד היום אני מצטמררת כשאני חושבת על ההפלה ההיא. זאת היתה זוועה שאי אפשר לתאר. הרופא הסביר שיהיו לי כאבים כמו במחזור. נראה לי סביר והסכמתי, אבל אלו היו כאבי תופת שהפילו אותי לרצפה. התמוטטתי כמו בסרטים, הקאתי בטירוף והיה לי בלגן נוראי", היא משחזרת.

"הרופא שקיבל אותי בבית חולים פרטי דיבר על תשעים ושמונה אחוזי הצלחה, שזה נתון מאוד משכנע. אולי בגלל ההצגה הנונשלנטית והאידילית שלו טרחתי לברר יותר פרטים. הוא הציג לי את העניין כאילו אני בולעת כמה כדורים, ותוך ימים אחדים כל העסק מאחוריי.זה נשמע הכי דומה כמו לקחת אקמול". לקחתי את הכדורים, הלכתי הביתה, ואז התחילה הזוועה. כאבי התכווצות הרחם היו מזוויעים, טיפסתי על הקירות, דיממתי נורא, ובסוף כל הסיפור הזה, כשעשיתי אולטראסאונד הסתבר שלא הכל יצא והרחם איננו נקי מההריון. הייתי בשוק לא ידעתי שדבר כזה יכול בכלל לקרות…"

"ברור בשיא ההחלטיות. אני לא ממליצה לאף אחת לעבור את הסיפור הזה…"
 

פרופ` דניאל זיידמן מבית החולים שיבא אומר:
"אסור לשכוח שלקיחת מיפג`ין נעשית תמיד בנסיבות שליליות של הריון בלתי רצוי, והאישה שבאה לפעולה היא בדרך כלל עצובה במידה כזו או אחרת על שהיא נאלצת להיפרד מההריון. כשאני רואה חיילת צעירה שרק התחילה את חיי הפוריות שלה ומוצאת עצמה בהריון לא רצוי, אני חושב עליה בכובע הנוסף שלי כרופא העוסק בפריון ואומר לעצמי: היא תעבור גרידה בגיל 18, יגידו לה שהכל בסדר, ואז בגיל 30 יסתבר שיש לה מאז הידבקויות ברחם ולכן יש לה בעיה להיכנס להריון…"
 

ג`-  משפטנית, עברה הפלה תרופתית לפני כשנתיים וחצי ש עדיין נסערת מהחוויה הטראומטית מספרת: 
"הרופא החתים אותי על טופס הסכמה, נתן לי כוס מים, שני כדורים, הסביר שזה שלב א` ושלח אותי הביתה. פתאום הבנתי שבעצם הכדורים שלקחתי ממיתים את העובר. במשך יומיים הגוף שלי הוא בית קברות ומתנהל בו תהליך גסיסה, וכל זה מבחירה שלי. זה הרג אותי... כשהגעתי לבית החולים לשלב ב`, פגשתי רק את האחות. היא הסבירה שהולך להיות לי לא כל כך נעים, שאסבול מהתכווצויות, כאבים ודימומים וההריון ייגמר. נתנה לי את הכדורים, ביקשה שאנוח כמה שעות בחדר שבו היו שמונה בנות, שחלקן באו לעשות גרידה לאחר שמיפג`ין לא עבד. הייתי מסויטת. אני זוכרת שנכנסתי לשירותים, הקאתי את נשמתי והתמלאתי דם. לא הבנתי מה קורה ונורא נבהלתי.. אחרי המנוחה הזאת בבית חולים הלכתי הביתה מדממת, סובלת מכאבי התכווצויות האיומים, תשושה ולחוצה האם הכל יוצא החוצה...במשך שנה!!! אחרי ההפלה הזאת, בכל פעם שקיבלתי מחזור היו לי צמרמורות. היום ברור לי שאישה חייבת לדעת בדיוק מה מחכה לה, כיוון שיכול להיות שאין לה מספיק כוחות נפשיים לעמוד בהליך כזה…אחרי סבב ה
כדורים הראשון הרגשתי רע, בקושי יכולתי לקום המיטה. היתה לי סחרחורת נוראית, לא יכולתי להרים את הראש מהכרית…"

"שלוש שעות אחרי שגיליתי שאני בהריון הלכתי לגינקולוג, שסיפר לי על ההפלה הכימית. הופניתי לבית חולים, עברתי ועדה וכעבור יומיים הכניסו אותי לחדר האחיות, רופא החתים אותי על טופס הסכמה, נתן לי כוס מים, שני כדורים, הסביר שזה שלב א` וכעבור יומיים יהיה שלב ב` ושלח אותי הביתה. הבאה בתור כבר נכנסה, ואני זוכרת שעמדתי במסדרון לבד, מבולבלת וחסרת אונים. כשהגעתי הביתה התנפלתי על האינטרנט, לקבל מושג מה הולך לקרות לי. פתאום הבנתי שבעצם הכדורים שלקחתי ממיתים את העובר. במשך יומיים הגוף שלי הוא בית קברות ומתנהל בו תהליך גסיסה, וכל זה מבחירה שלי. זה הרג אותי…"
 

"בתל השומר היו לנו שני מקרים שקיבלו עירוי דם בעקבות דימום מסיבי…"
ד"ר רמי באלי, גינקולוג בכיר ומנהל המרכז לבריאות האישה בקופת חולים מאוחדת:
"אישית נתקלתי בדילמה אחת שיכולה להתעורר רק בהפסקת הריון תרופתית ולא בגרידה כירורגית, והיא ליוותה אותי הרבה זמן. הגיע אלי זוג שהחליט להפסיק את ההריון, האישה קיבלה מיפג`ין, ואחרי הסבב הראשון הודיעו שהם מתחרטים ומבקשים לשמור את ההריון ולא להמשיך בפרוצדורה. בדקתי בכל מכוני המחקר מה עושה כמות גדולה כזו של חומר לעובר, וההמלצה היתה חד משמעית שלא כדאי להשאיר את ההריון. זה רגע לא קל".

בעקבות מותן של שלוש נשים בארה"ב לאחר נטילת מיפג`ין, ה- FDA, הרשות האמריקאית לתרופות, בנובמבר 2004 באזהרה לרופאים על סכנה מפני זיהומים חמורים, דימומים ומוות לאחר שימוש במיפג`ין.   

פרופ` זיידמן: "בעולם היו כמה מקרי מוות… אני חושב שמחובתי כרופא להציג בפני המטופלת שלי את התמונה במלואה, ואני מקפיד להשאיר את הבחירה בידיה. אני לא מוכן לומר לה שלקחת כדורים זה כמו לכרסם פיסטוקים, לכי הביתה והכל יהיה בסדר. בטח לא אם גוף כמו-FDA  יוצא באזהרה גורפת בעניין." 

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...

חיפוש

לתמונות נוספות...